Najczęściej zadawane pytania – w zakresie Modelu badania długoterminowej skuteczności
 i efektywności działań powiatowych urzędów pracy i wyliczania sprawozdania  DluSiEZ   przez PUP.

 

 

1. W 2017 roku dwie osoby kończą udział w formie. Zostały one zaktywizowane w ramach tej samej umowy. W jaki sposób przełoży się to na wskaźnik efektywności?

 

Jeżeli zostały zaktywizowane w ramach jednej umowy, to wpłynie to pozytywnie na efektywność, bo koszt jest poniesiony raz, a liczba dni zatrudnienia liczona jest od dwóch osób.

 

2. Kto wylicza wskaźnik skorygowany?

 

Wskaźnik, a właściwie zestaw wskaźników skorygowanych, wyliczany jest na poziomie MRPiPS.

 

3. Czy wyliczony wskaźnik skorygowany będzie mógł negatywnie wpłynąć na wyliczenie wskaźnika efektywności i skuteczności dla danego PUP?

 

Nie, wskaźnik skorygowany będzie jedynie podnosił (w określonych okolicznościach) wartość efektywności i skuteczności.

 

4. Na ile możliwość indywidualnego uzupełniania okresów zatrudnienia w systemie Syriusz STD będzie wiarygodna? Czy w wypadku osób, które deklarują zatrudnienie nieobjęte ubezpieczeniem ZUS (np. praca poza granicami Polski), wystarczy oświadczenie tej osoby, czy też wymagany będzie inny dokument?

 

Kwestia sposobu potwierdzania zatrudnienia jest w gestii PUP. Model jej nie reguluje.

 

5. Zgodnie z definicją osoba aktywizowana to osoba bezrobotna lub poszukująca pracy objęta działaniami aktywizacyjnymi przez PUP. Co w sytuacji, gdy wskaźnik efektywności finansowany jest ze środków PFRON (osoba niepełnosprawna poszukująca pracy)?

 

W ramach modelu analizowane są jedynie wydatki i formy finansowane z Funduszu Pracy. Programy finansowane z PFRON nie są ujęte w sprawozdaniu i kod programu PFRON nie powinien być ujęty w tabeli, gdzie ustawiane są parametry programów.

 

6. Skoro przez „zakończenie aktywizacji” rozumiemy moment zakończenia okresu zobowiązaniowego wynikającego z przepisów ustawy, to czy w wypadku takich form jak staże czy szkolenia okres pomiaru liczymy od dnia następnego po zakończeniu w/w formy?

 

Okres zatrudnienia liczony jest na podstawie daty uzyskanej w ramach usługi U4 od dnia następnego po dniu zakończenia formy.

 

7. Zatrudnienie niesubsydiowane należy rozumieć jako niefinansowane ze środków Funduszu pracy. Co w sytuacji, kiedy zatrudnienie finansowane jest z innych środków publicznych, np. w ramach projektów realizowanych przez inne podmioty? 

 

Zatrudnienie takie będzie się liczyło do skuteczności.

 

8. W wypadku m.in. prac interwencyjnych finansowanie trwa przez 6 miesięcy i może przypadać na przełomie roku. Czy w takiej sytuacji całość wydatków będzie zaliczona do wskaźnika efektywności?

 

W przypadku wydatków „przechodzących” nie ma aktualnie mechanizmu rozdzielania wydatków. Do modelu są brane dane na podstawie wydatków ujętych w sprawozdaniu MPIPS.

 

9. Zgodnie z definicją, osobą, która zakończyła udział w aktywizacji, jest również ta, która przerwała udział bez względu na przyczynę – co w wypadku długotrwałej choroby, zgonu, ciąży czy też urlopu macierzyńskiego?

 

Model nie różnicuje powodu przerwania udziału w aktywizacji. Osoby z wymienionych kategorii nie pracują i w związku z tym nie będą liczone do wskaźnika skuteczności.

 

10. Dlaczego dane ze sprawozdania nie są zgodne z tymi z MRPiPs 02?

 

Sprawozdanie w zakresie długoterminowej skuteczności i efektywności może różnić się od sprawozdania MPIPS 02 z uwagi na fakt, iż w jego zakresie mogą pojawić się osoby i wydatki dotyczące okresów wcześniejszych niż te ujęte w sprawozdaniu MPIPS-02.

 

11. Co z doposażeniami – jak będzie liczone w wypadku kilku wymian osoby kierowanej? Jaki to będzie miało wpływ na wyniki wskaźników?

 

W wypadku wymian osób uczestniczących w tej formie wskaźniki skuteczności będą zależeć od tego, co działo się z tymi osobami.

W sytuacji, gdy takie osoby będą pracowały, wpływ na wskaźniki będzie pozytywny, a jeżeli wrócą do PUP, wpływ będzie negatywny.

W zakresie wskaźnika efektywności koszt ponoszony jest tylko raz, więc koszt „na osobę” aktywizowaną będzie rozłożony.

 

12. W którym momencie będzie obliczany wskaźnik skorygowany?

 

Wskaźnik, a w zasadzie zestaw wskaźników skorygowanych, będzie wyliczany po zebraniu danych ze sprawozdań PUP oraz przeliczeniu korelacji pomiędzy uzyskanymi wynikami a sytuacja społeczno-gospodarczą na danym terenie działania PUP. Wyliczone wskaźniki bazowe oraz skorygowane zostaną przekazane do urzędów.

 

13. Wejście na rynek pracy – czy to moment, który traktujemy jako rozpoczęcie aktywizacji, czy jako jej zakończenie wraz z okresem wymaganym ustawowo?

 

Przez wejście na rynek pracy rozumiane jest zakończenie wsparcia (wraz z ewentualnym okresem zobowiązaniowym).

 

14. Kiedy można będzie robić ewentualne korekty?

 

Po etapie wyliczenia sprawozdania (przed przesłaniem) można przeglądać dane składowe wchodzące w zakres sprawozdania i dokonać ewentualnych korekt w ramach danych źródłowych.

 

15. Czy jeżeli uczestnik przerwie formę aktywizacji (np. staż lub szkolenie) dokonuje się pomiaru efektywności niezależnie od przyczyny?

 

Model nie różnicuje powodu przerwania udziału w aktywizacji.

 

16. Pytanie dotyczy wydatku jednostkowego – jeżeli osoba zakończyła aktywizację w 2017 roku (po dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej), to czy uwzględnia się do badania wydatki z 2016 roku?

 

Co do zasady wydatki są brane z tego okresu, w którym zostały faktycznie poniesione.

 

17. Czy PUP będzie mógł zapoznać się z wynikami analizy wpływu sytuacji społeczno-gospodarczej na wyniki skuteczności i efektywności w sposób szczegółowy. Np. dowiedzieć się, czy potencjał kadrowy najsilniej wpływa na słaby lub dobry efekt pracy PUP.

 

Na etapie ewaluacji wdrożenia modelu (II i III kwartał 2021 roku) zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza siły oddziaływania poszczególnych składowych wchodzących w skład wskaźnika zintegrowanego (zi) na uzyskiwane efekty zatrudnieniowe. Wyniki badania będą dostępne dla PUP.

 

18. Czy PUP będzie mógł zapoznać się z danymi źródłowymi służącymi do wyliczenia wskaźnika skorygowanego dla danego powiatu. Jeżeli tak to czy będzie mógł wnosić uwagi do MRPiPS ?

 

Dane źródłowe dla wskaźnika korygującego są publicznie dostępne (w ramach modelu wykazano szczegółowe źródła danych). Ewentualne uwagi w zakresie zestawu wskaźników użytych do oceny sytuacji społeczno-gospodarczej obszaru działania PUP będą mogły być wniesione w ramach ewaluacji wdrożenia modelu.

 

19. Podjęcie przez uczestnika kolejnej formy aktywizacji przerywa badanie. Gdzie w Syriuszu lub w sprawozdaniu można sprawdzić, po ilu dniach przerwano proces badania skuteczności i efektywności.

 

W ramach sprawozdania jest możliwość przeglądania jego składowych, w tym szczegółów dotyczących poszczególnych uczestników.

20. Czy maksymalna wartość wskaźnika  Ez-REF/skorygowana/ po korekcie może być większa niż 100%/ przy obliczaniu skorygowanego wskaźnika skuteczności dla r większego od 0/?

Maksymalna wartość wskaźnika po korekcie może wynieść 100%

21. Czy uzyskane wskaźniki będą służyły do oceny i rankingowania PUP ?

Nie, ale mogą pojawić się rekomendacje ze strony Ministerstwa dotyczące zwiększenia efektywności i skuteczności działań,  jeśli jakiś PUP osiągnie wskaźniki zdecydowanie odbiegające od grupy pozostałych PUP-ów działających w takich samych lub zbliżonych uwarunkowaniach.

22. Dlaczego na etapie prac nad nowym modelem nie prowadzono badań ilościowych w filiach PUP ?

Filie   działają w ograniczonym zakresie, czasami są tylko zamiejscowymi wydziałami  danego PUP i mają ograniczone kompetencje , uprawnienia oraz samodzielność. Dlatego trudno byłoby porównywać wyniki osiągnięte w filiach z wynikami PUP.

23. Czy będą zalecenia, żeby PUP-y  stosowały tylko te formy aktywizacji  zawodowej , które osiągnęły najkorzystniejsze  wyniki efektywności ?

Nowe   narzędzie ma służyć pomocą w wyborze przez PUP tych form wsparcia, które skutkują najwyższą skutecznością i efektywnością. To PUP powinien dostosować swoją politykę aktywizacji w połączeniu z zasadą racjonalnego  i efektywnego wydatkowania środków publicznych - z uwzględnieniem warunków lokalnego rynku pracy.

24. Jeśli  PUP funkcjonuje  jako ziemski i grodzi (jeden PUP  podległy dwóm jednostkom samorządowym), to jak będą liczone wskaźniki?

Będą liczone jak dotychczas w sprawozdaniach, czyli sumowanie danych  z obu powiatów.

25. Czy PUP   będą miały wpływ na wielkość wskaźnika korygującego ?

W zasadzie nie, wskaźnik korygujący będzie wyliczany na poziomie ministerstwa przez dedykowaną aplikację. Pośrednio  PUP  będzie miał   wpływ przez wskaźnik dotyczący sytuacji kadrowej swojej jednostki.

26. Jakie będą ostatecznie terminy  sporządzania sprawozdania?

Sprawozdanie będzie składane w terminie do 15 kwietnia każdego roku.

27. Dlaczego nie wprowadzono jeszcze dłuższego okresu badawczego?

Realizator nie przewidywał dłuższego okresu badawczego, gdyż zdaniem ekspertów , po okresie 24 miesięczny mogą pojawiać różne inne zewnętrzne czynniki oddziaływania, nie powiązane z pracą PUP.

28. Jak będzie wyglądało sprawozdanie w przypadku zmiany Ustawy o promocji i wprowadzenia innych form aktywizacji ?

Model będzie dostosowywany do nowych rozwiązań prawnych. Z założenia model może być zastosowany dla dowolnej formy aktywizacji.

29. Czy lista programów z sprawozdania MPIPS-02 zał. 1 to ta sama, co w sprawozdaniu Dlusiez?

 

Należy ponownie sprawdzić listę programów na podstawie selekcji złożonej.

 

30. Dlaczego w sprawozdaniu Dlusiez brak jest wsparć bez kosztowych?

 

Wsparcia bez kosztowe nie są ujęte w modelu, ponieważ nie jest możliwe wyliczenie efektywności.  

 

31. Co z grupą wiekową (inne) brak wydzielonej kolumny?

 

Ta grupa osób jest wykazana w kolumnie 02 razem z pozostałymi grupami, czyli do 30 i powyżej 50, natomiast nie ma oddzielnej kolumny dla tej grupy wiekowej.

 

32. Czy wydatki na aktywizację w kolumnie 1 w sprawozdaniu Dlusiez będą adekwatne co do formy względem osoby?

 

Planowane są zmiany tak, aby do osoby przypisany był wydatek. Aktualnie wdrożone rozwiązanie bazuje na wartości estymowanej.

 

33. Czy kody programów dodajemy narastająco w kolejnych latach?

 

Nie, za każdym razem dodajemy tylko te dla których aktywizacja zakończyła się w danym okresie sprawozdawczym.

 

34. Kiedy będą naliczane wskaźniki korygujące?

 

Wskaźniki korygujące będą naliczane w terminie do 30 dni od przesłania sprawozdań. Do prawidłowego naliczenia sprawozdania jednak nie ma potrzeby, aby były znane, gdyż są one uwzględniane dopiero na poziomie centralnym.

 

35. Kiedy sprawozdanie DluSiez będzie obowiązkowe do naliczenia w Powiatowych Urzędach Pracy?

 

Termin naliczenia pierwszego sprawozdania planowany jest na 15 kwietnia 2021. 

 

36. Czy są ustalone jakieś zasady weryfikacji tego czy wartości wyliczone przez system są prawidłowe?

 

Nie ma odgórnie narzuconej metodyki weryfikacji, natomiast kolumny dotyczące kwot oraz liczby osób powinny być porównane z wynikami Sprawozdań MPiPS-02 Załącznik 01 za lata 2015, 2016 oraz 2017 r. Istnieje możliwość weryfikacji danych składowych, w tym szczegółów dotyczących poszczególnych uczestników.